Deneyim

Deneyim kelimesinin anlamı Cambridge sözlüğünde şu şekildedir: “Deneyim, yaparak, görerek veya hissederek bilgi edinme sürecidir.” Müşteri deneyimine odaklanırken öncelikle müşteri ve deneyim kelimelerine ayrı ayrı odaklanmak, anlamlarını, günümüzdeki önemlerini iyi bilmek ve aralarındaki bağı kurmak gerekir.

Cambridge’in vurguladığı gibi deneyim özünde duyuların harekete geçirilmesi ve ortaya bir duygunun çıkarılmasıdır. Firmalar için müşterilerinin onlarla daha uzun süre zaman geçirmeleri ve daha fazla ürün/hizmet satın almaları için onları motive edecek duygular açığa çıkarmaları bağ kurmak için kritiktir.

Belgesel izlerken yağmur ormanlarının neye benzediği konusunda sadece fikir sahibi olunur. Yağmur ormanlarını deneyimlemek ise oradaki ağaçların yeşilliğini çıplak gözle görmek, ormanın kokusunu içinize çekmek, etraftaki yaprak ve hayvanların çıkardığı sesleri duymak, 100 yıllık ağacın gövdesine dokunulduğunda yüzeydeki pürüzleri hissetmek ve sadece orada yetişen bir meyveyi tatmaktır.

İngilizce: Experience